Tinklaraštis

apie produktus ir paslaugas

Apie klubo sąnario skausmą ir endoprotezavimą

Klubo sąnario skausmas sportuojantKlubo sąnarį keisti tenka vis jaunesniems žmonėms

Jau seniai praėjo laikai, kai klubo sąnario keitimo operacija – endoprotezavimas – buvo atliekama tik senyvo amžiaus pacientams. Kiekvieną dešimtmetį vis mažėja amžiaus riba žmonių, kuriems ji atliekama. Tai siejama su vis mažėjančiu jaunimo judrumu, kurį paskatina nuolatinis laiko leidimas prie kompiuterio, prastėjanti mityba, kai vartojamas sąnariams „nenaudingas“ maistas. Taigi, klubo sąnario skausmas tampa vis aktualesnė problema, o klubo keitimo operacija – vis dažniau atliekama procedūra.

Endoprotezavimo eiga

Teigiama, kas endoprotezavimo procedūra nėra tokia nemaloni kaip skausmas klubo sąnaryje prieš ją. Taip yra todėl, kad operacijos metu pacientui atliekama dalinė nejautra. Pradėjus veikti vaistams nuo skausmo, chirurgas pakeičia nudėvėtas klubo sąnario dalis dirbtiniais pakaitalais, pagamintais iš cemento, metalo, keramikos ar plastiko.

Endoprotezavimas trunka tris arba keturias valandas, priklausomai nuo klubo sąnario būklės, medžiagų, naudojamų natūraliam sąnariui pakeisti dirbtiniu. Po operacijos klubo sąnario skausmui mažinti taip pat skiriami analgetikai.

Iš karto po operacijos pacientas guldomas į reanimacijos skyrių, kuriame jį atidžiai stebi gydytojai. Kadangi operacijos metu netenkama daug kraujo, kai kuriais atvejais tenka jį perpilti.

Paciento savijauta po klubo sąnario operacijos

Endoprotezavimo sėkmė priklauso ne tik nuo to, kas vyksta operacijos metu, bet ir nuo paciento elgesio po jos. Maždaug dvylika savaičių po endoprotezavimo jis turi laikytis griežto režimo, lankyti kineziterapijos užsiėmimus. Jų metu atliekami tokie pratimai, kaip pėdų judinimas, kelių ir klubo sąnarių lankstymas, pratimai, skirti šlaunų ir sėdmenų raumenų stiprinimui.

Kai pacientas jau gali laisvai atlikti kineziterapinius pratimus, jis pradedamas mokyti „iš naujo vaikščioti“ su ramentais ir vaikštynėmis. Laikui bėgant, didinamas ir pratimų skaičius, ir bendras fizinis krūvis – tai priklauso nuo paciento sveikatos būklės. Kurį laiką po operacijos pacientui vis dar skiriami skausmą malšinantys vaistai

Kartu su kineziterapija pacientui skiriamos ir kitos reabilitacijos priemonės: masažai, gydymas elektros srove. Šios priemonės ne tik padeda sumažinti skausmą, bet ir pagerina kraujotaką sąnariuose, padidina raumenų jėgą.

Nors po operacijos „senas“ klubo sąnarys pakeičiamas „nauju“, kurį laiką dar gali būti jaučiamas skausmas klubo sąnaryje – taip yra todėl, kad reikia laiko sugyti žaizdoms. Po operacijos taip pat gali atsirasti kojų patinimas, išliekantis iki pusės metų.

Ko reiktų vengti po endoprotezavimo?

Pacientams, kuriems buvo atlikta klubo sąnario keitimo operacija, reiktų vengti kojų kryžiavimo, judesių, kai pėda yra sukama į vidinę pusę, kojų lenkimo per klubo sąnarį dideliu kampu. Savaime suprantama, pacientui negalima atlikti sunkių fizinių darbų, kelti sunkaus svorio. Taip pat reiktų pasistengti neatlikti staigių judesių.

Dar vienas svarbus dalykas – tinkama mityba. Reiktų vengti pernelyg didelių maisto porcijų, nes antsvoris apsunkina sąnario gijimo procesą ir gali paskatinti klubo sąnario skausmo atsinaujinimą.

, ,

Comments are currently closed.