Tinklaraštis

apie produktus ir paslaugas

Įdomybės iš odontologijos pasaulio

Odontologija – daugeliui aiškus ir suprantamas mokslas. Atrodo, savaime aišku ir kad suskaudus dantį būtina vykti pas odontologą. Daugelio tai nežavi. O ar kada pagalvojote, kad odontologija gali būti ir visai įdomi? Atskleisime keliolika mitų ir faktų, kurie padės geriau pažinti praktinę odontologijos pusę.

juokingas paveiksliukas apie odontologijąPasak mokslininkų, ant dantų apnašų aptikti galima visą puokštę – per 300 įvairiausių rūšių bakterijų. Dantų paviršius taip pat gali būti kažkieno „namučiai“, ir visai neblogi.

Dantų emalis, manoma, yra kietesnis net už pačius kaulus, tai yra kiečiausia žmogaus kūno sistemos dalis. Visgi atidarinėti alaus butelių priekiniais dantimis ar elgtis su dantimis drastiškai nerekomenduojama.

Paskaičiuota, kad vidutinis statistinis pilietis dantis valo vos 48 s, kai tai daryti rekomenduojama ne trumpiau nei 2-3 min. Štai kodėl daugeliui senatvėje būtinas dantų protezavimas ar implantacija.

Dantų šepetėlis nuo klozeto turėtų būti nutolęs ne mažiau nei per 10 žingsnių. Tualeto ore sklando kietosios dalelės, kurios nusėsti gali ir ant dantų šepetėlio šerelių. Belieka tik įsivaizduoti, kas patenka į mūsų burną, jei šios rekomendacijos nesilaikome.

JAV vienoje valstijų Virdžinijoje prieš 20 metų vienas kalinys iš kalėjimo pabėgo nusipynęs virvelę iš… dantų siūlo! Manoma, kad dantų siūlas geba pašalinti apie trečdalį nešvarumų, kurių negalime išvalyti dantų šepetėliu.

Pasirodo, kelioninis dantų šepetukas nėra toks jau nekaltas kaip galėtų atrodyti: norėdami apsisaugoti nuo bakterijų, jį dedame į dėklą, o pastarosios dauginasi šepetėlio dangtelyje susikaupusioje drėgmėje.

Maždaug 3 iš 4 JAV gyventojų, vyresnių nei 35 metai, yra kamuojami dantenų – periodonto – ligų. Tai pagrindinė priežastis dėl ko iškrenta dantys. Būtent dėl to dantų protezavimas Amerikoje yra toks populiarus. Tačiau ramūs turėtų būti tie, kurie reguliariai lankosi odontologijos klinikose.

Ar žinojote, kad dantų šepetėlius išrado ne kas kita kaip nagingieji kinai? Tai nutiko dar 1498 metais, o šepetėliui gaminti buvo panaudoti tokių gyvūnų kaip paršeliai, arkliai ir barsukai, šereliai. Komercijos tikslais pirmasis dantų šepetėlis pagamintas gana vėlai – tik 1938 m.

Kai odontologų nebuvo, jų pareigas atlikdavo kalviai – tai ypač praktikuota Šiaurės Amerikos žemyne. Patogu, ar ne? Vienu vizitu ir pataisomi dantys, ir pakalamos pasagos arkliui.

Viduramžiais Vokietijoje tikėta, kad norint išgydyti dantų skausmą reikia pabučiuoti asilą.

Ar žinote, koks gyvis turi bene daugiausia dantų? Tai sraigė, savo mažoje smeigtuko galiuko dydžio burnytėje talpinanti per 25 tūkst. dantų.

Statistinė moteris per dieną šypsosi apie 62 kartus. Tuo tarpu vyras – vos 8 kartus.

Deja, gamta ne visus apdovanojo sveikais puikiais dantimis. JAV prezidentas Džordžas Vašingtonas turėjo protezus, tačiau garsieji dantų protezai buvo pagaminti ne iš medienos, kaip daugeliui atrodė, bet iš aukso, dramblio kaulo, hipopotamo ilties dalių, į jas įstačius žmogaus, asilo ir arklio dantis. Nors toks dantų protezavimas, manoma, buvo ypač brangus, prezidentui protezai buvo kiek per dideli ir, tikėtina, ne ypač patogūs.

Beveik trys ketvirtadaliai (73 proc.) amerikiečių prisipažino, kad mieliau eitų į parduotuvę apsipirkti nei dantis valytųsi siūlu.

Apklausus nemažai žmonių paaiškėjo, kad šypsena – pirmasis dalykas veide, kurį jie pastebi.

Kaip ir pirštų atspaudų, taip nerastume ir dviejų vienodų dantų lankų atspaudų. Net ir identiškų dvynių dantys yra šiek tiek skirtingi.

Gyvenantieji JAV per metus 50 kartų daugiau pinigų išleidžia plaukų priežiūros priemonėms, lyginant su priemonėmis, skirtomis dantų priežiūrai.

, ,

Comments are currently closed.