24 06 2017
Tai ko ne kiekvienas žinojome apie dantų protezavimą
Dantų protezavimo procesas ir jo tikslai
Protezavimas, dar vadinamas dantų atstatymu arba jų atkūrimu, yra ne vienkartinė procedūra, o bent keletą mėnesių trunkantis procesas, susidedantis iš keleto etapų. Nors kai kurios odontologijos klinikos siūlo vadinamąsias „greitojo protezavimo“ paslaugas, dauguma protezavimo specialistų jų nerekomenduoja – burnos ertmei sugyti ir prisitaikyti prie tokių „svetimkūnių“, kaip protezai, reikia laiko, o norint viską padaryti greitai neretai nukenčia protezavimo kokybė, už kurios atkūrimą gali tekti nemažai sumokėti.
Odontologai Vilniuje sako, jog dantų protezavimas prasideda odontologo konsultacija ir gydymo plano sudarymu ir baigiasi individualių dantų protezų pagaminimu bei pritaikymu naudoti. Kartais iš karto negalima pacientui pritaikyti nuolatinio protezo ir jam kurį laiką tenka „panešioti“ tarpinius protezus – tai priklauso nuo kiekvieno individualaus atvejo.
Pagrindinis dantų atstatymo procedūros tikslas – prarastų dantų ar visos dantų eilės atkūrimas. Kartu su šios funkcijos įgyvendinimu siekiama pacientui sugrąžinti estetišką šypsenos vaizdą, galimybę normaliai kąsti ir kramtyti, pašalinti dėl iškritusių dantų atsiradusius kalbos sutrikimus (pavyzdžiui, šveplavimą). Svarbu tai, kad tinkamai pagamintas dantų protezas tiek išoriškai, tiek savo atliekamomis funkcijomis beveik nesiskiria nuo tikrųjų dantų.
Dantų atkūrimo būdai
Dantų protezai gali būti išimami ir neišimami. Išimamiems dantų protezams priskiriami atraminiai lanko protezai ir dantų plokštelės, neišimamiems – dantų vainikėliai ir vadinamieji dantų „tiltai“. Koks dantų atkūrimo būdas bus rekomenduojamas pacientui, priklauso nuo jo turimų „tikrųjų“ dantų skaičiaus bei jų būklės, žandikaulio ir dantenų savybių, paciento amžiaus, gyvenimo būdo ir, savaime suprantama, jo finansinių galimybių. Galimos dantų protezavimo alternatyvos su pacientu aptariamos sudarius jo gydymo planą ir geriausia iš jų atsirenkama atsižvelgiant į jo norus.
Medžiagos, naudojamos dantų protezavime
Dantų protezavimui naudojamos medžiagos priklauso nuo pasirinkto protezavimo būdo ir kainos, kurią pacientas gali sau leisti sumokėti. Pavyzdžiui, neišimamiems dantų protezams gaminti naudojami metalo keramikiniai dantų vainikėliai ir tiltai. Tokie protezai gali būti pagaminami itin tiksliai, atsižvelgiant į paciento tikrųjų dantų formą ir spalvą.
Vis dėlto gaminant neišimamą dantų protezą natūraliau atrodo bemetaliai keramikiniai protezai, padaryti iš porceliano. Taip yra todėl, kad metalas, tvirtinamas ant keramikos, bėgant laikui pakeičia spalvą. Keramikiniai protezai be metalo yra skaidrūs, gerai suderinami su natūralia burnos ertmės mikroflora, tačiau ne tokie tvirti, kaip keramikiniai protezai, padengti metalu. Cirkonio oksido keramikiniai protezai šiek tiek primena metalo keramikinius protezus, tik jų pagrindą sudaro ne metalas, o baltos spalvos cirkonio oksidas.
Išimami dantų protezai – dantų plokštelės ir laminatai – gaminami iš aukštos kokybės keramikinių masių, iš kurių suformuoti protezai yra estetiški, lygūs, nesunkiai pritvirtinami prie likusių dantų. Gaminant protezus iš šios medžiagos, atsiranda daug laisvės, nes jų spalvų ir formų įvairovė yra didelė.
Mažiau nemalonių pojūčių atliekant profesionalią burnos higieną Krūtų implantai gyvenimą pakeitė iš esmės
Comments are currently closed.